wtorek, 14 maja 2013

Sól himalajska

Niestety to, o czym chcę wam dzisiaj napisać nie jest pamiątką z podróży, choć bardzo bym chciała. Sól himalajska rzeczywiście pochodzi z Himalajów i jest najzdrowszą i najczystszą formą soli dostępną dla człowieka. Wielu z was stwierdzi pewnie, a co za różnica, jaką sól jem, ważne żeby była słona. Otóż nie. Od wieków sól stosowana jest nie tylko w kuchni, ale również w medycynie, dlatego warto wiedzieć, po jaką sól najlepiej sięgać, aby mieć z jej stosowania możliwie najlepsze korzyści. 
 

Wielu z was słyszało już pewnie, że należy unikać spożywania soli, ponieważ nie jest dobra dla naszego organizmu (zatrzymuje wodę w organizmie, utrudniając jego proces samooczyszczania się, podnosi ciśnienie, itd) - i nie chodzi tutaj tylko o osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy czy też osoby z nadciśnieniem. Jak to często bywa, twierdzenie takie jest jedynie półprawdą. Otóż, prawdą jest, iż należy unikać spożywania soli przetworzonej, chemicznie oczyszczonej, która nie ma nic wspólnego z naturalną solą oprócz słonego smaku, czyli tak naprawdę soli, która znajduje się na półkach sklepowych i po którą najczęściej sięgamy, ponieważ jest łatwo dostępna lub jedyna, jaką znamy. Sól kuchenna w procesie produkcyjnym zostaje pozbawiona wszelkich wartości, a jej naturalne struktury chemiczne zostają zniszczone w procesie suszenia. Cóż więc zrobić, skoro sól jest konieczna dla naszego organizmu?  Otóż, należy sięgać po sól naturalną, najlepiej krystaliczną, która jest czysta, lecz nie oczyszczana chemicznie. Taką solą jest właśnie sól himalajska, którą można oczywiście bez problemu zakupić na internecie. Idealnie nadaje się nie tylko do gotowania, ale również do przygotowywania wszelkiego rodzaju płukanek (np. gardła, nosa), kąpieli, peelingów i maseczek. 

Sól himalajska wydobywana jest ręcznie tradycyjną metodą, płukana jest w wodzie i suszona na słońcu, dzięki czemu zachowuje swoje wartości. Ponieważ wydobywana jest z wnętrza ziemi, nie zawiera zanieczyszczeń w postaci metali ciężkich. Nie jest wybielana ani wzbogacana chemicznie. 

Sól himalajska zawiera 84 minerały niezbędne do funkcjonowania organizmów żywych. 

Sól himalajska pomaga regulować ilość wody w organizmie, koniecznej dla jego właściwego funkcjonowania.

Wspomaga funkcjonowanie układu oddechowego, łagodząc między innymi dolegliwości związane z zatokami. 

Zapobiega skurczom mięśni. 

Redukuje ryzyko zachorowalności na reumatyzm oraz artretyzm.

W połączeniu z wodą, utrzymuje właściwe ciśnienie w organizmie. 

Zapobiega pojawianiu się kamicy żółciowej. 

I tu coś szczególnie interesującego dla kobiet, szczególnie przed okresem wakacyjnym: rzeczywiście zapobiega powstawaniu cellulitu :)

Biorąc pod uwagę ilości soli, jakie przeciętny człowiek spożywa w ciągu roku, bo przecież trudno byłoby sobie wyobrazić większość spożywanych przez nas potraw w wersji "bez soli", zdecydowanie warto zadbać, aby sól jaką spożywamy była tą właściwą. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz