poniedziałek, 4 lutego 2013

Sernik marmurkowy

Ze względu na to, że bardzo nie lubię nudy i monotonii w kuchni, nawet jeśli znajduję albo dostaję jakiś ciekawy przepis, bardzo często - a nawet zawsze - muszę "pokombinować" coś po swojemu i zmodyfikować przepis. Wiem, że wiele osób boi się eksperymentów kulinarnych, ale powiem szczerze, uważam, że warto czasami podjąć ryzyko i dostosować przepis do swoich upodobań albo dać ponieść się wyobraźni i po prostu słuchać intuicji...






Składniki na spód:

Paczka herbatników (ok. 250g)
150 g masła
Wiórki czekoladowe / guziczki czekoladowe (opcjonalnie)

Herbatniki zmiksować. Masło rozpuścić i dodać do herbatników, wymieszać i wrzucić wiórki czekoladowe. Ja użyłam guziczków, które wykorzystuję również do fondue czekoladowego. Wyłożyć na tortownicę i wyrównać powierzchnię. 

Ser:

500 g twarogu sernikowego naturalnego
250 g serka mascarpone
3 jajka
1 puszka słodkiego mleka skondensowanego
1 łyżeczka aromatu waniliowego
1 łyżka mąki ziemniaczanej
120 g gorzkiej czekolady 

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej (w rondelku zagotować wodę, a na rondelek nałożyć metalową miseczkę z czekoladą). 
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Wszystkie składniki (poza czekoladą) zmiksować/utrzeć tylko do połączenia się składników. Nie miksować/ucierać zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej.
Z powstałej masy odlać 3/4 szklanki. Wymieszać dokładnie z roztopioną i lekko przestudzoną czekoladą na gładką masę.
Masę serową wyłożyć na herbatniki. Następnie delikatnie łyżką nakładać masę czekoladową. Lekko zamieszać, aby stworzyć wzorek w serniku. 
Piec w 150 stopniach bez termoobiegu przez 60 minut. Do pieca włożyć również naczynie żaroodporne z wrzącą wodą, aby sernik piekł się na parze. Wysunąć sernik z piekarnika i posmarować go polewą śmietankową.

Polewa śmietankowa:

120 ml kwaśnej śmietany (najlepiej 18%) dokładnie wymieszanej z 1 łyżką cukru pudru

Piec w piekarniku kolejnych 15 minut. Wystudzić w otwartym piekarniku, a następnie schłodzić w lodówce przed podaniem (najlepiej całą noc).
Posypać gorzkim kakao. Nie jest to oczywiście konieczne, ale ładnie wygląda :)
Sernik jest niesamowicie kremowy, a co więcej świetnie wygląda, ponieważ jest raczej płaski z góry. Nie wiem,  jak wam, ale mnie pieczone serniki często wychodzą dość nierówne z góry :)




Smacznego!!! 

Przepis na część serową pochodzi ze strony: mojewypieki.com


1 komentarz:

  1. Powinien byc od górny zakaz wchodzenia na twoj blog po 19 po obejrzeniu i przeczytaniu jestem cały czas głodna i myszkuje po kuchni

    OdpowiedzUsuń